Archiv zpráv

Prááázdniny
Během letních prázdnin jsme toho všichni už hodně zažili a ještě určitě hodně zažijeme 😊
Někteří z nás tráví prázdniny u rodičů nebo jiných příbuzných, někteří jedou byli hned první týden v červenci na Šumavě s tetou Jiřinou a tetou Maruškou. Podnikli jsme několik výletů do šumavské přírody a užili si týden v krásném prostředí.
Na dvě noci jsme vyrazili také do kempu Karolina-dolina. Je to sice od Plané jen kousek, ale bylo to také velmi příjemné zpestření. Během krátkého stanování jsme stihli navštívit i zříceninu hradu Přimda.
Někteří z nás stihli v červenci absolvovat ještě čtyřdenní pobyt na přehradě Hracholusky s tetou Sandrou a tetou Štěpánkou, kam jezdíme už několikátý rok, a vždy si to tam parádně užijeme.
Kromě pobytů mimo Planou jsme stihli také několik jednodenních výletů (např. ZOO Plzeň, přírodní park Prelát v Mar. Lázních) a užili jsme si dlouhé koupání v bazénu na zahradě, protože červenec byl na horké dny opravdu bohatý.
Koncem července jede pět z nás k moři do Bulharska a i ostatní si určitě ještě užijí spoustu zábavy o volných prázdninových dnech.

Jaro v našem domově
Na přelomu března a dubna jsme se přihlásili s čtyřčlenným týmem do celostátní soutěže „Zdravé 5“, která je realizována Nadačním fondem Albert. V prvním kole soutěže jsme museli kreativně a originálně připravit pokrm, který bude bohatý na bílkoviny. Zvolili jsme cizrnový dort s tofu krémem a ovocným smoothie. Pokrm a jeho přípravu jsme vyfotili, a protože nesměl chybět pořádný příběh, který se s receptem pojí, tak jsme udělali pro celou naší rodinou skupinu oslavu příchodu jara. V polovině května nám zavolala paní Bernatová (koordinátorka nadačního fondu), že jsme z 80 dětských zařízení byli vybráni mezi tři nejlepší, kteří postupují do velkého finále „Zdravé 5“.
Na velké finále jsme se vydali do Prahy do školy vaření Chefparade. Tady nás čekaly tři soutěžní disciplíny. První úkol byl připravit šest degustačních porcí sendviče pro porotu. Na přípravu včetně servírování jsme měli 30 minut. My jsme zvolili celozrnné croissanty plněné avokádovým guacamole z cottage a vařenými vejci. Pokrm jsme pojmenovali krabi na moři a každý z nich nesl jméno člena naší rodinné skupiny. Druhým úkolem byl soutěžní kvíz na základě znalostí zásad zdravé výživy. Na obě vylosované otázky jsme odpověděli zcela bez chyb. Třetím úkolem byla příprava jednoduchého receptu ze surovin, které nám připravili na místě. Celkový čas na vaření byl 25 minut. Surovinami se nesmělo plýtvat a využít vše s minimálním odpadem. V tomto úkole jsme zvolili zeleninový salát s opraženými oříšky na sójové omáčce, podávané s mozzarellou a čerstvou bazalkou.
Porotci z nás byli nadšení a domů jsme si přivezli krásné 2. místo s výhrou 6000 Kč na vybavení kuchyně, či námi zvolený zážitek.
Když s postupujícím jarem nebylo venku pořád pěkné počasí, vyrazili jsme za zábavou do bazénu ve Františkových Lázních a do aquaparku v Čestlicích. Při té příležitosti jsme samozřejmě také ve Františkových Lázních ochutnali místní léčivé prameny. Kromě toho jsme vyrazili také na výlet na hrad Krasíkov a hrad Gutštejn, které jsou nedaleko našeho domova. Také jsme již zjara grilovali na naší zahradě a oslavili jsme společně několikery narozeniny.
V dubnu jsme se zúčastnili místního tradičního pochodu „Plánská 50“, který jsme si pěkně užili, a přestože jsme zvolili nejkratší trasu 8 km, nohy nás po návratu pěkně bolely. Naštěstí jsme všichni zvládli dojít až do cíle.
Koncem května jsme uspořádali v Plané sportovní hry pro děti z dětských domovů Plzeňského a Karlovarského kraje. Na místní hřiště se sjelo asi osm desítek závodníků, kteří se utkali v různých lehkoatletických disciplínách. Počasí se parádně vydařilo a všichni jsme si sportovní den užili. Navíc někteří z nás obsadili přední místa a získali medaile.
Fotky ze všech výše zmíněných aktivit můžete shlédnout ve fotogalerii.

Začal nový rok 2023
Rádi bychom na tomto místě také poděkovali všem štědrým dárcům, kteří na nás v předvánočním čase mysleli a jakkoliv se podíleli na tom, aby naše Vánoce byly veselé a bohaté. Konkrétně děkujeme supermarketu Tesco Planá, poště Stříbro, Nemocnici Sokolov, firmě Loxxess a projektu Daruj hračku za materiální dárky, které jsme dostali. Našli jsme pod stromečkem spoustu dárků, splnilo se nám skoro vše, co jsme si přáli. Děkujeme samozřejmě i všem dárcům, kteří poslali peníze, za které jsme si mohli Vánoce udělat ještě příjemnější.
Většině z nás se splnilo i to, že jsme Štědrý den nebo jinou část vánočních prázdnin mohli strávit ve své rodině a dárky v dětském domově jsme si vyzvedli až po Vánocích.
Před Vánoci jsme samozřejmě přivítali v domově také Mikuláše s čerty, kteří nás naštěstí do pekla neodnesli a mohli jsme si užít opravdu štědré Vánoce.
Netradiční posezení u vánočních čaje, které jsme plánovali před Vánoci uspořádat pro všechny milé hosty, stejně jako každý rok, jsme bohužel museli zrušit. Většinu z nás totiž postihlo nachlazení s teplotami, rýmou a kašlem. Bohužel bychom neměli pozvaným co předvést, když jsme byli skoro všichni indisponováni. Snad si to příští rok vynahradíme.

Přejeme všem ŠŤASTNÝ A VESELÝ ROK 2023!

Podzim a přípravy na Vánoce
Nedávno začal nový školní rok a podzim je v plném proudu. My ale nezahálíme a začínáme se připravovat na Vánoce. Už nacvičujeme pěvecká a taneční vystoupení na naši tradiční vánoční besídku „Netradiční posezení u vánočního čaje“. A dokonce jsme už psali i Ježíškovi, co bychom si přáli najít pod stromečkem.
Kromě toho si samozřejmě užíváme také běžné podzimní radovánky – navštívili jsme plánské svatováclavské slavnosti a pouštěli jsme draky na drakiádě v Nahém Újezdci. Také jsme navštívili hasičskou zbrojnici v Plané v rámci „Dne otevřených dveří“. A aby toho nebylo málo, i letos jsme se zapojili do soutěže „Vyčisti les“. Kousek od našeho domova je zámecký park, kde je bohužel k vidění pořád spousta odpadků. V loňském roce jsme byli jedním z oceněných domovů, tak jsme se i letos snažili 😊

Prázdniny
Prázdniny jsou v plném proudu. Někteří z nás je tráví u rodičů nebo jiných příbuzných, my ostatní jezdíme na výlety a pobyty do blízkého i vzdálenějšího okolí, nebo odpočíváme na zahradě u bazénu.
Hned první prázdninový den jsme vyrazili do zábavního parku do Německa a moc jsme si to užili. A v prvním prázdninovém týdnu jsme vyrazili s tetou Sandrou a tetou Štěpánkou na Hracholusky, kde to bylo také parádní – můžete shlédnout pár fotek z obou akcí ve fotogalerii.
Stihli jsme už také výlet do plzeňské ZOO, kde se to líbilo hlavně našim nejmenším. Ještě nás o prázdninách čeká výlet do lomu v Pavlovicích, kde budeme i nocovat a také návštěva lomu Mořina (Velká Amerika) – do obou lomů nás vezme strejda Jirka, který se do těchto lomů se jezdí ve volném čase potápět.
Také se chystáme s tetami na týden do Horní Blatné a na týden na Šumavu.

Zatím se nám nechce moc myslet na to, co nás čeká s novým školním rokem. Několika z nás začne v září nová životní etapa. Stanou se z nás školáci, z některých dokonce středoškoláci a s tím bude spojena určitě celá řada povinností… ale to budeme řešit až v září, teď hurááá, jdeme si dál užívat prázdniny.

Jaro v domově
Koncem dubna jsme se zúčastnili tradičního pochodu „Plánská 50“. Vzhledem k tomu, že se pochodu zúčastnily také maminky s kočárky, vybrali jsme nejkratší trasu (8 km). Počasí nám celkem přálo a celý den jsme si pěkně užili. Za odměnu, že jsme celou trasu ušli, jsme si mohli nechat namalovat na obličej obrázek speciálními barvami na tělo.
Poslední dubnový den jsme se zúčastnili dětské čarodějnické zábavy v městském parku, kde jsme mohli soutěžit v několika disciplínách a také jsme se mohli ozdobit jako čarodějnice, což využila hlavně děvčata.
A protože venku už máme skoro letní počasí, začínáme vyhlížet letní prázdniny. Chystáme se na Hracholusky, na chatu blízko Horní Blatné a také na chatu ve vsi Milence. Kromě toho nás čekají samozřejmě výlety do okolí, koupání v bazénu a většinu z nás čeká alespoň na část prázdnin pobyt u rodičů.
Do té doby se ale ještě musíme trochu snažit ve škole, abychom měli pěkná vysvědčení a mohli si prázdniny v klidu a bez starostí užít.

Zima je za námi, začíná jaro
Už je to bez pochyb, jaro je tu, čápi už se vrátili na komín, který pozorujeme přímo z oken našeho domova.
Téměř celý podzim a celou zimu jsme bojovali s covidem a řada z nás si prošla izolacemi i karanténami. Čas strávený o samotě na pokojích byl dlouhý, ale už je to za námi a těšíme se, co nového přinesou další dny. Konečně můžeme zase vyrazit bez omezení za kulturními nebo sportovními zážitky.
O jarních prázdninách jsme s tetou Jiřkou navštívili Jumparenu v Chebu a Techmánii v Plzni, oslavili jsme několikery narozeniny a také se nám do domova narodilo další miminko.
Těšíme se na sobotní akci v Tachově, kterou připravili pracovníci tachovského dětského domova společně pro oba domovy.

Dětský domov Čtyřlístek se stal jedním z vítězů soutěže „Vyčisti les“
Letos na podzim jsme se zapojili do soutěže „Vyčisti les“, kterou pořádala agentura GetFound.cz. Úkolem bylo uklidit část lesa nebo parku v blízkém okolí místa, kde žijeme. S vybráním místa nebyl žádný problém, protože místní parky i lesy v okolí jsou bohužel plné odpadků. Za poměrně krátký čas jsme nasbírali v zámeckém parku v Plané celkem tři pytle odpadků.
Soutěže se zúčastnilo celkem několik desítek týmů. Výherce vybírala komise složená ze zástupců agentury GetFound.cz, a náš domov byl vybrán jako vítězný spolu s dalšími třemi soutěžními týmy. Každý ze čtyř výherců získal finanční částku 6000,- Kč, za kterou si můžeme pořídit něco pěkného do našeho domova.
Kromě finančního ocenění máme radost také z toho, že jsme udělali něco pro přírodu kolem nás. Je přece mnohem hezčí, když nám pod nohama na podzim šustí suché listí, než igelitové sáčky a jiné odpadky.

Připojujeme se k 3. ročníku soutěže Vyčisti les 2021

Proč jsme se zapojili?
O čisté lesy a okolí se každý rok stará víc a víc lidí, ale i tak potřebujeme další pomocníky. V přírodě stále najdeme pohozené prázdné plastové lahve, obaly od tyčinek, igelitové tašky a jiné odpadky. Plasty ohrožují zvířata, která je mohou omylem sníst nebo se do nich zachytit.

Projděte se na pár minut venku a zjistíte, kolik nepořádku lidé dokáží vyprodukovat. My si však myslíme, že stačí pár šikovných rukou a příroda rázem prokoukne.

Jak jsme se do soutěže zapojili?
Chceme si v našem okolí udělat čas a nasbírat, co nejvíce odpadků. Odpadky se často skrývají na loukách, v lese, v trávě, v městských parcích, u rybníků, řek nebo okolo chat.

Až odpadky nasbíráme, uděláme fotku nebo video, které zašleme organizátorům soutěže a hotovo. Pak už jen musíme počkat na vyhlášení :).

Co můžeme vyhrát?

Díky agentuře GetFound.cz, která soutěž pořádá, můžeme získat peníze od partnerů soutěže na vybavení našeho zařízení. Partnery soutěže jsou:

Cashbot.cz – peníze pro podnikatele – 3000 Kč
DenisHenry.cz – kuchyňské vybavení – 3000 Kč
Jobstack.it – nabídky míst pro IT – 3000 Kč
Srovnání-makléřů.cz – nejlepší realitní makléři – 3000 Kč
Tiskařík.cz – fotokalendáře, fotoknihy a fotoobrazy – 3000 Kč
Tiskijakduha.cz – náplně a tonery do tiskáren – 3000 Kč
Vínoodbodláků.cz – široká nabídka vín – 3000 Kč
Kwcz.cz – profesionální realitní marketing – 3000 kč

Máme možnost vyhrát 6000 Kč, tak nám držte palce :).

Stránka soutěže:
vycistiles.cz
Video ZDE

Prázdniny skončily, hurá do školy
Dva měsíce prázdnin jsou za námi. A s nimi i spousta nových zážitků, výletů, soutěží a celé řady letních aktivit. Někteří z nás strávili doma nebo u příbuzných celé prázdniny, jiní jen jejich část. Jen několik málo z nás nemělo vůbec možnost jet o prázdninách k rodičům nebo jiným příbuzným.
Co se týká prázdninového programu v dětském domově, byli jsme společně s našimi tetami týden na přehradě Hracholusky, týden v Harrachově a týden na chatě kousek od Zbirohu. Mezitím jsme jezdili na výlety do okolí, navštívili jsme třeba Státní hrad a zámek Horšovský Týn nebo lom blízko Konstantinových Lázní, kde jsme se v horkém letním počasí pěkně vykoupali. Koupali jsme se také v bazénu, který máme na zahradě domova, i když letošní léto nebylo nijak zvlášť horké.
Během letních prázdnin se do našeho domova narodila nezletilé mamince Janě malá Rozárka, která je teď nejmladší členkou našeho domova. Kromě ní přišlo do našeho domova v brzké době ještě několik dalších nových dětí.
S koncem prázdnin jsme se zase sešli všichni v domově a od září jsme začali chodit do školy. Několik z nás teď v září prožívá velkou změnu v podobě přechodu ze základní školy do učiliště, tak jsme plni očekávání. Věříme, že právě začínající školní rok nebude poznamenán pandemií nemoci covid-19 jako ten uplynulý, a že se uvidíme se všemi spolužáky a učiteli celý rok tzv. „naživo“, a nejen přes obrazovku počítače.

Konec školního roku a přípravy na prázdniny
Před koncem školního roku jsme přivítali v domově modelku Andreu Verešovou, která nám přivezla množství oblečení a hraček. Kromě toho také předala našemu domovu darovací šek na 20 000,- Kč, takže si budeme moci udělat letní program ještě o něco příjemnější, než jsme si mysleli. Moc děkujeme!
V polovině června jsme navštívili první ročník „Festivalu třešní“ blízko rozhledny v Plané, kde je třešňový sad. V rámci tohoto festivalu jsme shlédli hudební vystoupení, prohlédli si stánky s ručně vyráběným zbožím, a hlavně jsme si zkusili lezecké techniky pod vedením zkušených lezců. Ti nejšikovnější a nejodvážnější z nás vylezli po provazovém žebříku až nahoru na vysoký smrk a potom jeli po laně dolů jako na klouzačce. Bylo to fajn dopoledne a už se těšíme na další ročník této povedené akce.
S blížícím se létem se umoudřilo i počasí a chladné jaro konečně vystřídaly horké dny. Poslední školní dny jsme strávili koupáním v bazénu na zahradě domova, protože příprava do školy už nám teď skoro žádný čas nezabere. Strejda ředitel se ve volném čase rád potápí, a tak na jedno horké odpoledne přinesl do domova potápěčskou výstroj a mohli jsme si vyzkoušet v našem bazénu, jak se asi cítí opravdoví potápěči, a co vše je k takovému potápění potřeba.
Poslední víkend před prázdninami jsme se zúčastnili akce „Cesta za pohádkou“ v městském parku v Plané. Soutěžili jsme v různých disciplínách a užili si moc pěkné odpoledne. Nejstarší děti pomáhaly organizátorům na různých stanovištích a mladší děti vyzkoušely různé soutěžní disciplíny. Všichni vyhráli sladkosti a figurky Play Mobil. Někteří si dokonce nechali na obličej namalovat pěkný obrázek speciálními barvami na obličej.
Co jsme nestihli ve škole doteď, to už asi nenapravíme. Vysvědčení jsou už skoro natištěná a my se těšíme na poslední školní den. A myšlenkami už jsme stejně spíš na prázdninách, než ve škole 😊
Eliška ukončila v letošním školním roce úspěšně svou přípravu na budoucí povolání a získala výuční list. Čeká ji nyní nelehký vstup do samostatného života, který pro ni bude zřejmě o něco náročnější než pro jiné děti, které náš domov po dosažení zletilosti opouští. Eliška už je totiž maminkou 1,5 letého šikovného klučiny. Držíme palce, ať jsou v životě oba spokojení.
Patrik, Katka, Vanesa a Aneta ukončili základní školu a po prázdninách je čeká velká změna. Začnou navštěvovat střední školu nebo učiliště, kde začne jejich nová životní etapa.
Někteří z nás stráví většinu prázdnin u rodičů nebo jiných příbuzných, pro ostatní jsou v domově připraveny různé prázdninové aktivity. V první polovině července se chystáme s tetami na Hracholusky a koncem července pojedeme na týden do Harrachova. V srpnu pak pojede několik z nás s tetou Renatou na chatu, kterou nám zdarma vypůjčili manželé Žabkovi ze Zbiroha, a my jim za to moc děkujeme. Během celých prázdnin pak budeme průběžně jezdit na jednodenní výlety, trávit čas u vody odpočívat tak, jak během školního roku nemůžeme. Také očekáváme, že během prázdnin přijde do našeho domova několik nových dětí, včetně jedné maminky s miminkem.
Těšíme se na to, co přinesou prázdniny a jaký bude vstup do nového školního roku. Věříme, že už nebudeme muset plnit školní povinnosti jen přes počítač, ale budeme se normálně moci vídat s učiteli i spolužáky.

Zvláštní školní rok
V letošním školním roce jsme se do školy moc nenachodili. Už na podzim jsme kvůli epidemii nemoci covid-19 chodili do školy minimálně, a od začátku nového roku 2021 už opravdu odpočítáváme dny, kdy zase chození do školy bude hlavní náplní našich dní.
Na začátku nového roku jsme si mysleli, že to nejhorší období epidemie je už za námi, ale to jsme se tedy spletli. V únoru a březnu onemocněly některé naše tety v domově, a dokonce i strejda ředitel nebo tety kuchařky musely s covidem zůstat doma. Bylo to náročné období, ve kterém jsme měli jen minimum zábavy, a nálada v domově byla mizerná. Teď s koncem dubna, kdy epidemie snad konečně už opravdu ustupuje, a venku se začíná oteplovat, začínáme mít konečně trochu více energie. Těšíme se na všechno, co jsme dříve považovali za samozřejmost – běhání po venku s kamarády, návštěvy různých kulturních akcí, chození do zájmových kroužků, sportování a dokonce i na školu. I ti z nás, kteří školu nemají ani trochu rádi, se do ní teď už těší. Ani ne tak na učení – toho je i při distanční výuce pořád dost, ale spíš na spolužáky a učitele, až zase budeme ve škole všichni společně. Ze začátku to byla celkem zábava, koukat na ostatní přes obrazovku počítače, ale teď už je to spíš otrava.
Naštěstí vše nasvědčuje tomu, že bychom se už brzy mohli vrátit k normálnímu chození do školy, tak jak jsme byli vždycky zvyklí. Menší děti chodí už teď do školy alespoň každý druhý týden, a my starší se snad také brzy dočkáme. Čtyři z nás letos ukončí docházku do základní školy a od září nastoupíme do vybraných učilišť či středních škol. Někteří učni již zase začali chodit alespoň částečně na praxi, a všichni věříme, že se vládní opatření brzy natolik uvolní, že se naše životy vrátí k normálu. I když roušek a respirátorů se asi jen tak nezbavíme.
Zatím nemáme do blízké budoucnosti žádné velké plány, necháme se překvapit, co přinesou další dny a týdny. A budeme věřit, že léto 2021 už snad bude ve znamení lepší nálady a spousty nových zážitků.

Těšíme se do školy
Na prahu nového roku se většinou ještě ohlížíme za rokem starým. Za rokem, který nebyl pro nikoho jednoduchý. Distanční výuka dala zabrat jak dětem, tak i tetám a strejdům, dlouhou dobu byl úplný zákaz vycházek, kdy jsme neměli možnost vidět své kamarády, známé, příbuzné a někteří z nás museli trávit dlouhé dny v karanténě sami v pokoji. Všechno jsme ale ustáli. Hodně nám v tom pomohl předvánoční a vánoční čas, ve kterém jsme na tyto útrapy trochu zapomněli.
I když se někteří spoléhali na to, že letos čert s Mikulášem nepřijde, nakonec přece jen přišli a přinesli si dlouhý seznam hříchů. Někteří měli takový strach, že si je čert odnese do pekla, že ukáplo i několik slziček. Nakonec všichni slíbili, že už budou hodní a po přednesení básničky Mikuláš každého obdaroval balíčkem se sladkostmi.
Čas do Vánoc jsme si krátili výrobou vánoční výzdoby, pečením vánočního cukroví, vymýšleli a připravovali dárky pro nejbližší, kamarády a známé. Ale nejenom pro ně. Naše Tereza, která měla pěkné, dlouhé vlasy, se je rozhodla darovat na výrobu paruk pro onkologicky nemocné ženy, a tím jim pomoci překonat těžké životní chvíle, za což jí patří velké dík.
Než jsme se nadáli, byly tu Vánoce. Někteří odjeli ke svým příbuzným a blízkým a my ostatní jsme prožili Vánoce v DD.
Štědrý den patřil pohádkám, hrám a přípravě štědrovečerní večeře, ke které byl bramborový salát a řízek. Nechyběly chlebíčky, jednohubky, ovoce a vánoční cukroví. A po večeři hurá ke stromečku, pod kterým jsme díky sponzorům, příznivcům a štědrým dárcům našli většinu našich přání. Moc za všechny dárky děkujeme.
Všichni jsme měli ještě jedno přání, které se nám bohužel nesplnilo. A tím byla možnost, abychom opět mohli všichni chodit do školy. Ale přání se plní nejen o Vánocích a my věříme, že i toto přání se nám brzy splní.
Tak ať se plní během roku přání i Vám.

Adventní čas v DD
S příchodem adventu přišlo i pomalé rozvolňování přísných epidemiologických podmínek, ale máme za sebou nelehké období, kdy jsme opět nemohli chodit do školy, za našimi kamarády ani odjet ke svým rodinám. Celé dopoledne jsme se věnovali distančnímu vzdělávání a ti starší pokračovali i odpoledne. Proto jsme byli rádi, že nás tety a strejdové brali ve volných chvílích do přírody.
Jedním z cílů těchto výletů byl pavlovický lom. Po procházce okolo lomu, při které jsme nasbírali dřevo na oheň, přišlo na řadu opékání buřtů. Domů jsme se vrátili plni zážitků a dobré nálady.
Další slunečné odpoledne byla na programu oblíbená hra stopovaná. Na trase jsme plnili lehké i složitější úkoly, ale ten nejtěžší nás čekal v cíli. Najít poklad v podobě balíčků se sladkostmi nebylo jednoduché. Nakonec jsme ale byli úspěšní. Počasí nám přálo a hra se nám velice líbila.
Také návštěva rozhledny na Panenském vrchu, která patří k nejvyšším v ČR, byla pro nás zážitkem. Všichni jsme si mysleli, že vyjít po točitém schodišti až nahoru zvládneme. Čím výš jsme ale stoupali, celá konstrukce rozhledny se strašidelně pohupovala a my se postupně vraceli dolů. Zvládnout všech 207 schodů a pokochat se výhledem z plošiny, která je ve výšce 40 metrů, dokázaly pouze Terka a Klárka. Poté se naše kroky vydaly po naučné stezce na židovský hřbitov. To už se pomalu začínalo stmívat a my pospíchali domů.
V domově proběhlo také několik oslav narozen, ale všichni jsme se nemohli dočkat oslavy svátku Hallowena. Přípravu na ni jsme nepodcenili. Ráno jsme se namalovali, převlékli do kostýmů, jejichž výroba nás zaměstnávala několik dní před oslavou, a v domově, který byl zahalen do černé a oranžové barvy, byly na programu hallowenské hry, sledování hororů a strašidelných pohádek. Nechybělo hallowenské občerstvení v podobě jablečného závinu, rakviček, čarodějnických prstů a upírských bonbonů. Na jejich přípravě se velkou měrou podílela naše Terka, které se učí cukrářkou a která nás pravidelně rozmazluje sladkými dobrotami, které pro nás často připravuje, a my jí za to děkujeme.
Stalo se již tradicí, že v našem DD začátkem prosince probíhá Vánoční čaj. Nacvičíme program skládající se převážně z hudebních, tanečních a divadelních vystoupení a pozveme naše učitele, sponzory, vedení radnice, zástupce zřizovatele DD, přátele a poděkujeme jim za jejich celoroční pomoc, podporu a přízeň. V letošním roce, z důvodu epidemiologických opatření, jsme museli tuto tradici přerušit. Rádi bychom všem zmíněným poděkovali alespoň touto cestou a budeme se na Vás těšit na Vánočním čaji příští rok.
S příchodem adventu se změnil program našich dní. Začali jsme, k naší opravdové radosti, opět chodit do školy. Ve volných chvílích se snažíme náš domov vánočně vyzdobit, pečeme vánoční cukroví, připravujeme dárky pro naše nejbližší, píšeme svá přání Ježíškovi. Tak snad se nám nějaké vyplní.

Přejeme všem krásné Vánoce

Začala škola
Není to tak dávno, co jsme se radovali, že už jsou tady konečně prázdniny a teď už jenom vzpomínáme. A že máme na co.
Hned první dny prázdnin jsme vyrazili do lanového centra. A ne jenom do jednoho, hned do dvou. Bylo třeba po dlouhých měsících, bez výraznějšího pohybu, protáhnout naše ztuhlá těla. Stačily nám pevné boty, vhodné oblečení a odvaha. Všechno další potřebné nám zapůjčili na místě. Poté nás instruktoři seznámili s pravidly jištění a rozdělili podle výšky postavy na jednotlivé dráhy. Už jenom překonat strach a hurá nahoru. Ze země tety se zatajeným dechem pozorovaly, jak visíme na lanech, kládách, žebřících, po kterých jsme šplhali, houpali se a přelézali. Všichni jsme lezeckou dráhu zvládli a ti nejrychlejší z nás i 2krát. Byl to nevšední zážitek, který jsme si všichni užili.
Ani letos jsme neporušili tradici a druhý prázdninový týden odjeli na pár dní do kempu u Hracholuské přehrady. Byly to dny plné her, soutěží a nechyběla plavba na parníku po přehradě. Po dobu celého pobytu byla příprava jídla v naší režii, a tak jsme měli velkou radost, že jsme pobyt zakončili večeří v místní pizzerii, kde jsme si vybrali pizzu dle vlastní chuti. Jenom škoda, že když teta objednávala ubytování, neobjednala také pěkné počasí. To nám moc nepřálo a naplánovaný výlet na hrad Buben jsme nemohli podniknout. Tak snad příští rok.
Když nám teta jednoho dne oznámila, že pojedeme na nejděsivější místo, jaké jsme kdy viděli, tak jsme se jenom usmívali a mysleli si své. Chátrající kostel sv. Jiří v Lukové působil strašidelně už zvenčí, a co teprve po vstupu dovnitř. Rozpadající se dřevěné lavice, padající omítka, rozbitá okna, všude prach a mezi tím, se sklopenými hlavami, stálo a sedělo 32 „duchů“, kteří se modlili k Bohu. I když nám teta řekla, že se jedná pouze o sádrové sochy, večer před usnutím nám do smíchu nebylo.
Další prázdninový týden jsme navštěvovali příměstský tábor. Výlety, hry na hřišti a v tělocvičně, vyrábění z různých materiálů, vaření. Plni zážitků jsme se vraceli každé odpoledne domů a těšili se na další den. Týden uběhl jako voda a my jsme si pomalu začínali balit tašky na další výjezd, tentokrát do Harrachova.
Z penzionu Tesla, kde jsme byli ubytováni, byl krásný výhled na dolní stanici sedačkové lanovky, u které byla hřiště a skákadla. Tak rychle vybalit a na skákadla. I když jsme byli unaveni po dlouhé cestě, vydrželi jsme dělat salta, přemety, kotouly až do večeře. Po ní jsme prozkoumali nejbližší okolí a vyčerpaní po náročném dni jsme brzy usnuli. Druhý den dopoledne byla na programu procházka po městě a po obědě výlet lanovkou na Čertovo horu. Tak jsme se těšili, že jsme bez povšimnutí prošli okolo skákadel, která nás celou dobu pobytu tak lákala a se smíšenými pocity jsme usedli na sedačky lanovky, která nás vyvezla až na vrchol. Cestou jsme obdivovali skokanské můstky, okolo kterých lanovka vede. Z vrcholu byl krásný výhled do okolí, ale nás lákal výhled z mamutího skokanského můstku, na který jsme vylezli při cestě dolů.
V dalších dnech jsme viděli Mumlavské vodopády, projeli se místním vláčkem, nechyběla návštěva bobové dráhy a bazénu. Ještě dlouho budeme vzpomínat na pobyt v malebném krkonošském městečku.
Další výlet byl do plzeňského podzemí. S helmou na hlavě jsme sestoupili do hloubky 12ti metrů a za poutavého vyprávění paní průvodkyně procházeli labyrintem chodeb, sklepů a studní ze 14. století pod historickým jádrem Plzně. A jaký by to byl výlet do Plzně, kdybychom se nezastavili u andělíčka na katedrále sv. Bartoloměje. Podle pověsti si při jeho pohlazení máme myslet přání a to se nám splní. Přání se zatím splnilo jenom tetám. Ty si přály, aby už začala škola, protože školu prý už po pěti měsících potřebujeme jako sůl.
Tak ať nám ten nový školní rok školní rychle uteče.

Nelehké období v DD
Hurá! Křičeli jsme všichni radostí, když nám bylo v polovině března oznámeno, že se na dobu neurčitou zavírají školy. Radost se začala vytrácet hned další den. Zákaz vycházek, návštěv a většinu času pobývat v domově ve svých skupinách za přísných hygienických podmínek bylo další oznámení. A následující den přišlo to nejhorší. Naši učitelé nám začali každý den posílat domácí úkoly. Od toho dne se každé všední dopoledne učíme a píšeme domácí úkoly. A někdy nám ani to dopoledne nestačí. Učitelé nás nešetří.
Díky pěknému počasí trávíme odpoledne na naší rozlehlé zahradě, kde pro nás tety a strejdové v rámci možností připravují program. I když se přísná opatření pomalu rozvolňují a my jsme se už byli podívat v plzeňské ZOO, vyjeli si na kolech do okolí a nechybělo opékání vuřtů v lomu u Pavlovic, velice se nám stýská po rodičích, příbuzných a kamarádech, se kterými jsme v kontaktu jen přes sociální sítě a telefon.
Hurá! Budeme křičet ještě hlasitěji, až nás zase pustí do školy. Nebudete tomu věřit, ale my se tam už těšíme.

Jaro je tady
Není to tak dávno, kdy jsme si dávali předsevzetí do nového roku, která nám, jak všichni dobře známe, moc dlouho nevydržela. Jedno nám ale vydrželo celý leden. Skoro všichni jsme si předsevzali, že si opravíme špatné známky škole a přineseme v pololetí pěkné vysvědčení. Někomu se to povedlo a přinesli krásné pololetní vysvědčení, někteří tak úspěšní nebyli. Těm se to snad podaří na konci školního roku.
Příprava na vyučování patří ke koloritu našich dnů. K tomu pro nás připravují různé akce jak naše tety a strejdové, tak různé organizace a nadace.
V lednu do DD zavítal kadeřník Carlos, majitel barber shopu v Plzni. Po strhujícím vyprávění jeho trnité cesty za svým snem se většině z nás vybavila slova refrénu známé písně „když nemůžeš, přidej víc.“ Potom jsme měli možnost vidět koncert nůžek a břitvy. S úžasem jsme hleděli na výsledek hodinové, doslova hodinářské práce. Ve fotogalerii se můžete podívat na fota, před a po, našeho Dominika.
Letošní zima nám neumožnila bruslit na rybníku, a tak jsme měli radost, že nás teta vzala do tachovské sportovní haly si zabruslit. Pro některé to bylo první seznámení s bruslemi, jiní jsou už statní bruslaři. Všem se nám odpoledne na ledě líbilo.
Jarní prázdniny většina z nás prožila u rodičů a příbuzných. Ti, co zůstali v domově, navštěvovali každý všední den příměstský tábor pořádaný DDM. Turistika, keramika, vaření, sportovní hry a vyrábění z různých materiálů, to byl program, který pro nás vedení DDM připravilo.
29.2. se v Horšovském Týně konal 1. ročník akce Růžový únor, který byl pro nás připraven v rámci projektu Začni správně. Formou hry „Riskuj“ jsme my, starší 15-ti let, ve velice příjemné atmosféře, otevřeně hovořili o lidské sexualitě, pohlavních nemocech a ochraně před nechtěným otěhotněním. Poté byl prostor pro naše dotazy. V závěru jsme měli možnost podat náměty na příští, už druhý ročník této akce, které se velmi rádi opět zúčastníme. Na místo konání přijela také paní ředitelka plzeňské Domovinky, která přítomné seznámila s velice zajímavým projektem zaměřeným na pomoc dětem odcházejícím z DD, který je jediný svého druhu v ČR a velice nás zaujal.
Ve volných chvílích připravujeme vystoupení na nejmilejší koncert. Stínové divadlo, s názvem Procházka pohádkovým lesem, pilujeme do posledního detailu. Doufáme, že stejně jako loni se naše vystoupení bude líbit, přivezeme diplom a postoupíme do celostátního kola.
Venku se otepluje, hřiště začíná vysychat a my se pomalu začínáme připravovat na atletické závody, které se letos budou konat u nás v Plané, a přivítáme tak na domácím hřišti závodníky z dětských domovů Plzeňského kraje. Budeme bojovat nejen o medaile a diplomy, ale i postupová místa do celostátního kola.
Se zlepšujícím se počasím budeme stále častěji trávit volný čas na naší zahradě, kde máme nové průlezky, houpačku, kolotoč a připravuje se stavba nového dřevěného domečku.
Jarní a velikonoční výzdoba pomalu nahrazuje tu zimní, připravujeme kola, míče, koloběžky a kolečkové brusle na novou sezónu. Také už přiletěl na komín naproti našeho domova čáp, a to znamená, jaro je tady.
Krásné jaro všem.

Nelehké období v DD
Hurá! Křičeli jsme všichni radostí, když nám bylo v polovině března oznámeno, že se na dobu neurčitou zavírají školy. Radost se začala vytrácet hned další den. Zákaz vycházek, návštěv a většinu času pobývat v domově ve svých skupinách za přísných hygienických podmínek bylo další oznámení. A následující den přišlo to nejhorší. Naši učitelé nám začali každý den posílat domácí úkoly. Od toho dne se každé všední dopoledne učíme a píšeme domácí úkoly. A někdy nám ani to dopoledne nestačí. Učitelé nás nešetří.
Díky pěknému počasí trávíme odpoledne na naší rozlehlé zahradě, kde pro nás tety a strejdové v rámci možností připravují program. I když se přísná opatření pomalu rozvolňují a my jsme se už byli podívat v plzeňské ZOO, vyjeli si na kolech do okolí a nechybělo opékání vuřtů v lomu u Pavlovic, velice se nám stýská po rodičích, příbuzných a kamarádech, se kterými jsme v kontaktu jen přes sociální sítě a telefon.
Hurá! Budeme křičet ještě hlasitěji, až nás zase pustí do školy. Nebudete tomu věřit, ale my se tam už těšíme.

Není to tak dávno, kdy jsme si dávali předsevzetí do nového roku, která nám, jak všichni dobře známe, moc dlouho nevydržela. Jedno nám ale vydrželo celý leden. Skoro všichni jsme si předsevzali, že si opravíme špatné známky škole a přineseme v pololetí pěkné vysvědčení. Někomu se to povedlo a přinesli krásné pololetní vysvědčení, někteří tak úspěšní nebyli. Těm se to snad podaří na konci školního roku.
Příprava na vyučování patří ke koloritu našich dnů. K tomu pro nás připravují různé akce jak naše tety a strejdové, tak různé organizace a nadace.
V lednu do DD zavítal kadeřník Carlos, majitel barber shopu v Plzni. Po strhujícím vyprávění jeho trnité cesty za svým snem se většině z nás vybavila slova refrénu známé písně „když nemůžeš, přidej víc.“ Potom jsme měli možnost vidět koncert nůžek a břitvy. S úžasem jsme hleděli na výsledek hodinové, doslova hodinářské práce. Ve fotogalerii se můžete podívat na fota, před a po, našeho Dominika.
Letošní zima nám neumožnila bruslit na rybníku, a tak jsme měli radost, že nás teta vzala do tachovské sportovní haly si zabruslit. Pro některé to bylo první seznámení s bruslemi, jiní jsou už statní bruslaři. Všem se nám odpoledne na ledě líbilo.
Jarní prázdniny většina z nás prožila u rodičů a příbuzných. Ti, co zůstali v domově, navštěvovali každý všední den příměstský tábor pořádaný DDM. Turistika, keramika, vaření, sportovní hry a vyrábění z různých materiálů, to byl program, který pro nás vedení DDM připravilo.
29.2. se v Horšovském Týně konal 1. ročník akce Růžový únor, který byl pro nás připraven v rámci projektu Začni správně. Formou hry „Riskuj“ jsme my, starší 15-ti let, ve velice příjemné atmosféře, otevřeně hovořili o lidské sexualitě, pohlavních nemocech a ochraně před nechtěným otěhotněním. Poté byl prostor pro naše dotazy. V závěru jsme měli možnost podat náměty na příští, už druhý ročník této akce, které se velmi rádi opět zúčastníme. Na místo konání přijela také paní ředitelka plzeňské Domovinky, která přítomné seznámila s velice zajímavým projektem zaměřeným na pomoc dětem odcházejícím z DD, který je jediný svého druhu v ČR a velice nás zaujal.
Ve volných chvílích připravujeme vystoupení na nejmilejší koncert. Stínové divadlo, s názvem Procházka pohádkovým lesem, pilujeme do posledního detailu. Doufáme, že stejně jako loni se naše vystoupení bude líbit, přivezeme diplom a postoupíme do celostátního kola.
Venku se otepluje, hřiště začíná vysychat a my se pomalu začínáme připravovat na atletické závody, které se letos budou konat u nás v Plané, a přivítáme tak na domácím hřišti závodníky z dětských domovů Plzeňského kraje. Budeme bojovat nejen o medaile a diplomy, ale i postupová místa do celostátního kola.
Se zlepšujícím se počasím budeme stále častěji trávit volný čas na naší zahradě, kde máme nové průlezky, houpačku, kolotoč a připravuje se stavba nového dřevěného domečku.
Jarní a velikonoční výzdoba pomalu nahrazuje tu zimní, připravujeme kola, míče, koloběžky a kolečkové brusle na novou sezónu. Také už přiletěl na komín naproti našeho domova čáp, a to znamená, jaro je tady.
Krásné jaro všem.

Přišel nový rok
Stojíme na začátku roku 2020, ale ještě se krátce ohlédněme na konec roku toho minulého, a to na Vánoce a jim předcházející advent. Byl to čas, ve kterém jsme kromě přípravy do školy pekli vánoční cukroví, zdobili vánoční stromeček, balili dárky pro nejbližší, vyráběli výrobky s vánoční tématikou k prodeji na jarmarku, připravovali se na Vánoční čaj.
Ten se tentokrát konal 3. 12. Po sestavení a nacvičení programu skládajícího se z divadelních, tanečních a hudebních vystoupení byli pozváni naši učitelé, sponzoři, vedení radnice, zástupci zřizovatele DD, přátelé. Touto cestou jsme jim poděkovali za celoroční pomoc, podporu a přízeň. Ještě jednou děkujeme všem, kteří si v tomto předvánočním období udělali čas a přijali naše pozvání na akci, která má v našem domově dlouholetou tradici. Také děkujeme za dárky, které jsme od hostů obdrželi.
Hned další den po Vánočním čaji přišla další návštěva a tou byl čert s Mikulášem. Po přednesení básničky nebo zazpívání písničky jsme dostali sladkou odměnu, a protože zlobivé děti slíbily poslušnost, čert smutně odcházel s prázdným pytlem a počet dětí v DD se naštěstí nesnížil.
Počet dětí se v příštím týdnu naopak zvýšil. Naší nezletilé mamince se narodil chlapeček Dominik. Po návratu z porodnice jsme se na miminko všichni přišli podívat a popřáli mu hodně zdraví.
Obchůdky s Albertem proběhly 15. 12. v plzeňském OC Olympia. Prodávali jsme na nich naše výrobky s vánoční tématikou. O svícny, adventní věnce, svíčky, stromečky z různých materiálů a vánoční dekoraci byl velký zájem. Na konci dne byla velká radost z vydělaných peněz, které použijeme na financování prázdninového pobytu u vody.
Poslední školní den minulého roku se většina dětí rozjela ke svým rodičům a příbuzným. A ti, kteří zůstali, prožili klasické vánoční dny v DD.
Štědrý den patřil pohádkám a přípravám na štědrovečerní večeři. K té byl řízek s bramborovým salátem, chlebíčky, cukroví, ovoce. A po ní? Po ní přišel Ježíšek. Pod stromečkem jsme našli díky sponzorům a štědrým dárcům bohatou nadílku. Ježíšku, děkujeme!
Stojíme na začátku nového roku, do kterého Vám všem přejeme zdraví, pohodu a zachovejte nám přízeň.

Přišel podzim
Máme za sebou první dny podzimu, venku se ochladilo, zbarvuje se a opadává listí a my vzpomínáme na dny sladkých prázdnin. A na co vzpomínáme? Není toho málo. Prázdninový program byl pro děti, které neodjely k rodičům, prarodičům a příbuzným pestrý.
Hned na začátku prázdnin odjely děti ve věku od sedmi do patnácti na tábor do Šimanova u Kašperských hor. Hry, výlety, soutěže, posezení a zpívání u ohně, koupání, opalováni, prostě vše, co k prázdninám patří. Z tábora jsme si přivezli kromě nových kamarádství a hezkých vzpomínek diplomy za vítězství v různých hrách a soutěžích. Už teď se těšíme na příští rok, kdy naše nové kamarády, se kterými zůstaneme v kontaktu po celý školní rok, zase na táboře uvidíme.
Děti, které nejely na tábor z důvodu vyššího, nebo nízkého věku, odjely s tetami do Kynšperka. Měli jsme štěstí na počasí, proto se náš program skládal převážně z koupání, opalování a her u vody a ve vodě. Tak jako každoročně, pobyt v Kynšperku nezklamal.
Po dobu našeho pobytu na táboře a v Kynšperku byl DD prázdný, a proto mohla v další skupině proběhnout modernizace. Moderní lino nahradilo starý koberec, do všech pokojů byly osazeny nové dveře a celá skupina byla vymalována pestrými barvami. Moc se nám nová skupina líbí.
Další týden jsme nikam nejeli, ale každé ráno, ti mladší z nás, odcházeli na týdenní příměstský tábor. Tam pro nás paní vedoucí připravila úžasný program. Výlet do plzeňské ZOO, hry na hřišti a tělocvičně, vyrábění z různých materiálů, hraní počítačových her, opékání buřtů. Plni zážitků jsme se vraceli každé odpoledne do domova a těšili se na další den. 
Odměnou pro ty, kteří minulý rok vyráběli na prodejní vánoční Obchůdky s Albertem, byl několikadenní pobyt u Hracholuské přehrady. Kromě koupání a opalování jsme se byli podívat na zříceninu hradu Bubnu a nechyběla projížďka po přehradě parníkem.
Na ostatní dny nám tety a strejdové připravili zajímavý program. Mimo jiné i několik jednodenních výletů. Na Prelátě v Mariánských Lázní jsme všichni pokořili lanovou dráhu a na závěr jsme si opekli buřty.
Další výlet byl na zříceninu hradu Krasíkov, kterou jsme si prohlédli, a poté se z vyhlídky pokochali výhledem po okolí. Dále naše kroky pokračovaly do areálu Dvora Krasíkov, kde od nás v mini ZOO dostala zvířátka suchý chléb a my od tety zmrzlinu.
Na poslední prázdninový den bylo na programu sportovní odpoledne. Střelba z luku, běh v pytlích, shazování kuželek, chůze na chůdách, vědomostní kvízy, hod na cíl, plavání v bazénu. To jsou disciplíny, ve kterých jsme soutěžili. A vítězi byli všichni, protože nikoho neminula odměna v podobě sladkostí a ovoce. V zápalu her jsme úplně zapomněli, že zítra už zase začíná nový školní rok a my musíme do školy. 
Na běžný školní režim už jsme si zvykli. Kromě pravidelné přípravy na vyučování navštěvujeme zájmové kroužky dle vlastního výběru, a protože se pomalu blíží Vánoce, pomalu si začínáme připravovat básničky, písničky, hudební, taneční a divadelní představení na Vánoční čaj, který v našem domově proběhne začátkem prosince. K tomu si najdeme chvilku a vyrábíme dárky z různých materiálů, které nabídneme zákazníkům na akci Obchůdky s Albertem a za utržené peníze pojedeme zase na Hracholusky, Ale to až příští léto. Teď je podzim a ten Vám všem přejeme co nejkrásnější.

Děti a zaměstnanci DD Čtyřlístek

Těšíme se na prázdniny
Školní rok se pomalu blíží ke svému konci a my školou povinní zintenzivňujeme přípravu na vyučování, protože vysvědčení na konci školního roku bychom rádi měli ještě lepší než bylo to pololetní. Školní příprava je naší prioritou, ale zbývá nám ještě dostatek času na zájmy, kroužky, akce pořádané jak naším dětským domovem, tak i dalšími dětskými domovy, na které jsme zváni.
Jednou z akcí, na kterou nás pozval DD ve Staňkově, byl Nejmilejší koncert. Je to přehlídka zájmových a uměleckých činností. Příprava na vystoupení v tamním kulturním domě byla poctivá a všechna naše vystoupení sklidila bouřlivý potlesk. Měli jsme velkou radost nejenom ze setkání s kamarády z jiných dětských domovů, ale i z 1. místa v kategorii malých jevištních forem a tím pádem postupem do celostátního kola.
Poslední dubnovou sobotu se konal další ročník oblíbeného pochodu Plánská 50. Podle svých fyzických sil jsme vyrazili s plánkem cesty v ruce na trasy dlouhé 5 a10 km. I když nám ráno počasí moc nepřálo, během dopoledne se vyčasilo a kilometry rychle ubíhaly. V cíli jsme obdrželi pamětní list, suvenýr a od tety zmrzlinu.
1. 5. jsme se sešli v Mariánských Lázních, kde tamní dětský domov pořádal atletické závody. Na krátkých a dlouhých tratích, v hodu kriketovým míčkem, vrhu koulí, skoku dalekém a vysokém jsme změřili své síly s dětmi z plzeňského a karlovarského kraje. Všichni sportovní nadšenci našeho domova nás výborně reprezentovali a naše Janička díky 1. místu ve skoku vysokém postoupila do celostátního kola.
Do konce školního školního roku se my – starší 15-ti let těšíme na další dvě pravidelné setkání s Mišou z nadačního fondu Veroniky Kašákové, se kterou se scházíme 2x měsíčně v ámci projektu Restart. Projekt má za cíl nás připravit na odchod z DD a co možná bezproblémové začlenění do běžného života.
Ukázat nám možnosti po odchodu z DD má za cíl festival OUT OF HOME, který proběhne třetí víkend v červnu. Budeme mít možnost získat přehled o různých profesích a brigádách v reálných firmách a na místech, kde se dané profese opravdu vyskytují. Získáme praktické informace, např. výdělek, jaká je potřeb vzdělání a práci si budeme mít možnost vyzkoušet.
Moc se ta tuto víkendovou akci v Praze, do které se letos zapojilo 31 firem, těšíme.
Ještě soutěž BESIP v Plzni a potom, potom už budou prázdniny.

Přejeme všem krásné léto.

První měsíce nového roku
Vánoce, které byly v našem domově díky štědrým dárcům a sponzorům opět velmi bohaté jsou za námi a my jsme přivítali nový rok 2019 do něhož Vám všem přejeme hodně štěstí, zdraví a pohody.
Po vánočních prázdninách se nám do školy moc nechtělo, ale bylo třeba zintenzivnit přípravu na vyučování, protože se kvapem blížil termín pololetního vysvědčení, které jsme chtěli mít co nejlepší. V pololetí nikdo nepropadl a my všichni se budeme snažit si známky do konce školního roku ještě vylepšit.
Začátkem února konečně napadl sníh a my stavěli sněhuláky, hráli hry na něhu. Přes týden nám k tomu musela stačit zahrada dětského domova, ale o víkendu jsme vyrazili sáňkovat a bobovat na kopec Přimdu.
Převlečení za pohádkové postavy a akční hrdiny jeli menší děti do Chodové Plané na maškarní ples. Tam si zatancovali na oblíbené písně, shlédli vystoupení mažoretek, zúčastnili se mnoha soutěží, ve kterých měli možnost vyhrát sladkou odměnu. Na maškarním plese se jim moc líbilo.
1. února byl cíl našeho výletu park Boheminium v Mariánských Lázní. Ochotný pan průvodce nám ukázal nejenom 70 modelů významných pamětihodností a technických památek z celé ČR, ale i dílny, kde tyto modely v poměru 1:25 vznikají a kam běžný návštěvník nemá přístup. Za velmi zajímavou prohlídku děkujeme.
Ve volných chvílích, tak jako každý rok touto dobou, připravujeme vystoupení na regionální kolo Nejmilejšího koncertu, který se v letošním roce bude konat ve Staňkově. Na akci se moc těšíme, protože se opět setkáme s našimi kamarády s ostatních dětských domovů, které známe s podobných akcí.
Další oblíbené a zajímavé akce, které se uskuteční na jaře a my se jich zúčastníme bude Slavata Triatlon Tour, turnaj v sólové kopané, Šetři, uč se, vydělávej, atletické závody…… O nich zase příště.

Krásné jaro

Adventní čas v našem domově
Na Vánoce se všichni moc těšíme a aby nám čekání na ně rychleji ubíhalo, kromě každodenní přípravy na vyučování ve volných chvílích pečeme vánoční cukroví, zdobíme stromeček, vymýšlíme, kupujeme a balíme dárky pro nejbližší, zúčastňujeme se velice zajímavých akcí.
Jedna z nich proběhla 24. 11. v plzeňském loutkovém divadle V Boudě, které slavilo 90. výročí činnosti. Při té příležitosti jsme zhlédli loutkové představení pohádek, které známe z knížek. O kohoutkovi a slepičce, Hrnečku vař, O Otesánkovi a O Červené Karkulce. Moc se nám představení líbila a loutky v nich vystupující také.
Na své si přišli i naši fanouškové plzeňské Viktorie. 2. 12. jsme fandili naší Viktorce, která hrála na domácí půdě proti Olomouci a zvítězila 2:0. Poděkování patří První Chodské s. r. o., která nám na utkání zprostředkovala vstupenky.
Ti, kteří nejeli fandit si nenechali ujít první adventní neděli rozsvícení vánočního stromu na plánském náměstí. Příjemnou předvánoční atmosféru zpestřil večerní vánoční trh, kde jsme měli možnost koupit si námi tak oblíbené sladkosti.
Vánoční čaj se letos konal 6. 12. Jaká taneční, hudební a divadelní představení zařadíme do programu, jaké básničky předneseme? To nebyla jednoduchá otázka. Po sestavení a nacvičení programu byli pozváni naši učitelé, sponzoři, vedení radnice, zástupci zřizovatele DD a přátelé. Touto cestou jsme jim poděkovali za celoroční pomoc, podporu a přízeň. Ještě jednou děkujeme všem, kteří si v tomto předvánočním období udělali čas a přijali naše pozvání na akci, která má v našem domově dlouholetou tradici.
Jarmarky s Albertem v letošním roce proběhly 8. 12. v plzeňském OC Olympia. Prodávali jsme na nich naše výrobky s vánoční tématikou. O svícny, adventní věnce, adventní kalendáře, svíčky, stromečky z různých materiálů atd. byl zájem a my jsme prožili krásný den, na jehož konci byla velká radost z vydělaných peněz. Co s nimi uděláme ještě nevíme, ale máme o čem přemýšlet.
Krásné zážitky máme z Divadla kouzel Pavla Kožíška kde proběhla dne 9. 12. kouzelnická show, při které nás kouzelník mimo jiné učil čarovat.
Vánoce nám kouzelník vyčarovat neuměl. Škoda, my už jsme na ně připraveni. Stromeček je ozdobený, cukroví napečené, dárky zabalené, domovem zní koledy.

Přejeme všem poklidný adventní čas a příjemně strávené vánoční svátky.

Podzim v našem domově
Do školy se po prázdninách někdo těšil více někdo méně, ale všichni už jsme si zvykli na denní režim školního roku. Po příchodu ze školy a obědě se věnujeme psaní domácích úkolů a přípravě na vyučování. Odpoledne navštěvujeme zájmové kroužky, které jsme si podle vlastního zájmu vybrali z bohaté nabídky domu dětí. O víkendech jsou na programu různé akce.
V sobotu 16. září jsme se zúčastnili celostátního finále 8. ročníku Slavata triatlon tour, které se konalo v Praze a do něhož z krajského kola postoupila Katka, Dominik a Vítek. Po absolvování tratě běh – cyklistika – běh čekalo na závodníky v cíli občerstvení a diplom. Díky krásnému počasí a kamarádům z dětských domovů a běžných rodin, jejichž integrace je cílem zakladatele akce Tomáše Slavaty, jsme prožili krásný den.
V Praze také proběhlo 14.10. celorepublikové nesoutěžní finále Nejmilejšího koncertu. Účast na této akci jsme si zajistili vybojováním druhého místa v regionálním kole, které se konalo na jaře v Sušici. Stínové divadlo, které s námi nacvičila teta Verča a teta Sandra se všem líbilo.
„Piškvorky v dětských domovech“ je název projektu, který u nás proběhl 24. 10. Děkujeme Martinovi, který s námi strávil odpoledne nad čtverečkovaným papírem a dvěma písmenky O, X.
29.10 v době podzimních prázdnin nás teta Iva a teta Alena vzaly do ZOO v Plzni. I když nám počasí moc nepřálo, výlet se nám moc líbil.
Pomalu se blíží Vánoce a my jako každoročně připravujeme básničky, písničky, hudební, taneční a divadelní vystoupení na „Vánoční čaj“, který v našem domově proběhne 6. 12. K tomu všemu si najdeme chvilku a vyrábíme dárky z různých materiálů, které nabídneme zákazníkům na akci Jarmarky s Albertem dne 8. 12. v OC Olympia Plzeň.

Přejeme všem krásný podzim

Prázdniny v dětském domově
Červenec a srpen – dva měsíce, na které se těšíme celý školní rok. Někteří z nás strávili tento čas u rodičů, sourozenců, babiček a dědečků, ostatní měli bohatý program v DD a užívali si vše, co k prázdninovému času patří.
Začátkem prázdnin někteří z nás odjeli na tábor do jihočeského Krásnětína. Výlety po okolí, prohlídka nedalekého Českého Krumlova, beseda s hasiči o jejich náročné práci, sjezd řeky na raftu je jen krátká ukázka z bohatého programu, který pro nás vedoucí připravili. Z tábora jsme si přivezli nejenom zážitky, ale i diplomy za vítězství v různých hrách a soutěžích. S novými kamarády a vedoucími jsme v kontaktu a věříme, že se příští rok zase uvidíme.
Na týdenní pobyt v Kynšperku nad Ohří s tetou Sandrou a tetou Lenkou, který se stal již tradicí, jsme se těšili. Byl to týden her, soutěží, výletů, vyrábění. A co byl pro nás byl velký zážitek? Obědy v restauraci, které si každý objednával z jídelního lístku podle své chuti.
Několik dní v polovině srpna patřily řadu let stanování u Jesenické přehrady. Letos jsme měli trochu strach, že tato tradice bude ukončena, protože strejda Franta, který s námi společně se strejdou Mírou jezdil, u nás už nepracuje. K naší velké radosti si udělal čas a my opět vyrazili na čtyři dny pod stan k Jesenické přehradě. Program byl opět skvělý a i přes nepřízeň počasí jsme si pobyt u vody užili.
Díky krásnému počasí, které se letos vydařilo, jsme si o prázdninách užili vody, sluníčka, výletů, prostě pohody. Vše ale jednou končí a tak skončily i ty letošní prázdniny a my plni sil nastupujeme do škol a zvykáme si na běžný režim. Věříme, že nám síly načerpané o prázdninách vydrží do těch příštích.

Přejeme všem krásné září.

Jaro v DD
Školní rok se blíží ke konci a většina z nás dostaneme vysvědčení, které bude částečně odrazem naší každodenní domácí přípravy na vyučování. Ale ne jenom přípravou na vyučování jsme trávili náš volný čas. A co všechno jsme dělali?
V polovině dubna se v konal Nejmilejší koncert, kterého se zúčastnily děti ze zařízeních zřizovaných Plzeňským a Karlovarským krajem. K této příležitosti jsme si připravili stínové divadlo a břišní tanec. S oběma vystoupeními jsme obsadili 2. místa a těšíme se z postupu do celostátního kola, které proběhne na podzim.
Další akce byla na programu 17. 5. a to Sportovní hry DD, které se konaly v Plané. Tentokrát jsme se z dětmi ze stejných zařízeních jako na Nejmilejším koncertě utkali v atletických disciplínách. Na domácí půdě, ve velmi silné konkurenci 65ti závodníků, obsadila děvčata z našeho domova dvě 1. místa a jedno 2. místo. Kromě medaile, diplomu a dárku si děvčata zajistila postup do národního kola. To se konalo v Tachově a Janička ve skoku vysokém vybojovala bronzovou medaili. Moc gratulujeme.
1.5. jsme šli skoro všichni do kina. Měli jsme možnost shlédnout dokument Jgora Chluna Dospělým ze dne na den. Film je určen pouze pro děti z DD a zachycuje skutečné příběhy mladých lidí po odchodu z DD. Po skončení promítání proběhla beseda s některými protagonisty. Byla mezi nimi i Barča, naše kamarádka a bývalá spolubydlící.
Prostor pro duši je nesoutěžní přehlídka tvořivosti a schopností dětí a dospělých s různým stupněm postižení, kterou již 17. let organizuje Domov pro osoby se zdravotním postižením Milíře. Na akci vystupují i zdravé děti. My jsme přispěli k atmosféře radosti a pohody stínovým divadlem.
Dvakrát ročně jezdíme do Prášil hrát s babičkami a dědečky deskové hry. Na dvoudenní akci s názvem Most přes generace jsme se moc těšili. Celý víkend hát hry, komu by se to nelíbilo. Domů jsme si přivezli nejenom krásné zážitky, ale spoustu nových deskových her, které se naučíme a na podzim zase hurá do Prášil.
Další pravidelnou a oblíbenou akcí je Slavata tour. Z letošním ročníku, který se konal v Plzni, jsme přivezli jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili.
Děkujeme všem organizátorům za pozvání a zorganizování všech námi tak oblíbených akcí.
Také bychom rádi poděkovali tetám a strejdům, za to, že s námi na akce jezdili. Snad jim uděláme alespoň troch radost naším vysvědčením, které, jak jsme zmínili v úvodu, už brzy přineseme domů. A potom? Potom budou prázdniny a o těch zase příště.

Přejeme všem prázdniny plné pohody a krásného počasí.

Přichází jaro
Dlouhá, mrazivá zima plná sněhu pomalu končí a my uklízíme lyže, které jsme si letos užili dosyta. Na první lyžování v letošním roce nás pozval KÚ Plzeň. Na šumavském Špičáku se nám celý den věnovali lyžařští instruktoři a my jsme si díky jejich radám vylepšili lyžařský styl. Děkujeme všem trpělivým instruktorům a KÚ Plzeň za krásný den.
Na konci ledna nám učitelé ve školách rozdali pololetní vysvědčení, na kterém nikdo z nás neměl žádnou pětku a začaly přípravy k odjezdu na hory. Na jarní prázdniny, které letos navazovaly na pololetní, byl naplánovaný pobyt v Harrachově. Tam jsme celý týden lyžovali, bobovali, chodili na procházky do okolí, vykoupali se v Aquaparku v Liberci. K tomu mám svítilo sluníčko, bylo teplo a dostatek sněhu. Krásný týden na horách, který rychle uběhl, a který bychom si rádi příští rok zopakovali.
Momentálně ve volných chvílích připravujeme program na Nejmilejší koncert. Jedna parta nacvičuje divadelní představení, druhá píseň s vlastním doprovodem, další tanec. Do Sušice, kde se letošní ročník Nejmilejšího koncertu bude konat, se moc těšíme. Potkáme se zase s kamarády a kamarádkami z jiných DD, které známe z podobných akcí. Tak uvidíme, kdo si připraví nejlepší vystoupení a postoupí do celostátního kola.
Další akce, při které porovnáme síly s dětmi z jiných DD, budou atletické závody. Ty se v letošním roce budou konat v Plané. Věříme, že na stupních vítězů budou závodníci z našeho DD stát několikrát.
Skalní fanynky a fanoušci fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň už mají připravené dresy a šály s logy jejich oblíbeného klubu. Začalo jarní kolo nejvyšší fotbalové soutěže a my budeme jezdit fandit na všechna utkání jarního kola na domácí půdě. Věříme, že se na konci budeme radovat z vítězství naší oblíbené „Viktorky“.
Ve vzduchu je pomalu cítit jaro a my připravujeme jízdní kola, koloběžky, kolečkové brusle, míče na novou sezónu. Vyrábíme velikonoční výzdobu a těšíme se na pomlázku.

Přejeme všem krásné jaro