Historie

Budova dětského domova byla postavena v roce 1873 jako soukromý dům místního notáře. 
Náš dětský domov byl založen roku 1957 a v tuto dobu zde pobývalo 20 dětí. V roce 1977 probíhala střední oprava elektroinstalace a vodovodního řádu. V roce 1988 byla zbudována plynová kotelna a tím se stal domov podstatně modernějším. Při této úpravě byly chodby obloženy dřevem, které vneslo útulnost do celého domova. Pokoje byly pro sedm až devět dětí, jedna velká jídelna, která sloužila pro všechny účely jako bylo jednak jídlo, dále pak příprava na vyučování a v neposlední řadě jako herna, obývák a všechno dohromady. Chyběla nám kuchyňka, kde bychom i mohli občas něco zkusit uvařit. Své soukromí měl každý jen pod svým polštářem. Až do roku 2002 jsme byli domovem internátního typu jako jeden z mála domovů v republice. V tu dobu už byly dětské domovy rodinného typu včetně veškerého příslušenství. 

koupelna pro celý domov
místo cvičné kuchyňky nevyhovující koutek se sporákem
pokoj pro 8 kluků

Od roku 2003 do konce roku 2009 byl plánský dětský domov umístěn v provizorních prostorách v budově bývalého dětského oddělení nemocnice v Plané. Přestěhováním do provizorních prostor děti sice získaly více místa než bylo v původní budově v ulici Dukelských hrdinů – pokoje dětí již byly 2-3 lůžkové – ale stále bylo prostředí nevyhovující. Vždy dvě skupiny dětí měly k dispozici pouze jednu cvičnou kuchyňku, v ložnicích dětí bylo opravdu málo místa a kromě toho jsme se celé roky potýkali s nedostatkem skladových prostor (např. uskladnění kol, lyží a dalších sportovních potřeb). Mimo nedostatečných prostor uvnitř budovy nám chyběly také vhodné venkovní prostory pro děti. V areálu nemocnice bylo po celou dobu výjezdní místo vozů rychlé záchranné služby, a tak pobíhání menších dětí a hraní si kolem budovy bylo nemyslitelné. 
Původně se mělo jednat o mnohem kratší dobu než téměř 7 let, avšak získávání nové budovy a finančních prostředků na její rekonstrukci bylo bohužel velmi komplikované. 
Vedení domova po celou dobu ale naštěstí nepřestalo usilovat o získání nové budovy a také o finanční zajištění její rekonstrukce. Díky vytrvalosti naší paní ředitelky se v lednu 2010 konečně podařilo přestěhovat dětský domov do krásné nově zrekonstruované budovy v Zámecké ulici. Od této doby jsou podmínky pro život dětí konečně takové, jaké mají v současné době v dětském domově být. Každá rodinná skupina má k dispozici vlastní byt, který se skládá ze čtyř krásných světlých ložnic pro děti a z obývacího pokoje spojeného s kuchyní a jídelnou. Kromě toho je v každém bytě také pracovna pro tety a další místnost, která slouží jako sklad pro potřeby dané skupiny. Sportovní potřeby, oblečení i další věci, které je potřeba uskladnit konečně můžeme umístit na půdu. A máme i dvůr (dokonce s bazénem), kde si mohou děti za příznivého počasí v klidu hrát.
Věříme, že nová budova bude přínosem pro děti i nás dospělé, a že výsledky naší práce budou stát za to. Úplnou rodinu sice dětem nikdy nenahradíme, ale věříme, že díky lepšímu prostředí budou mít děti dětství alespoň trochu příjemnější. 
Děti mohou konečně říci: „Tady jsme doma“.