Vítáme Vás na internetových stránkách Dětského domova Čtyřlístek, Planá

Náš DD

Jaro v našem domově

Na přelomu března a dubna jsme se přihlásili s čtyřčlenným týmem do celostátní soutěže „Zdravé 5“, která je realizována Nadačním fondem Albert. V prvním kole soutěže jsme museli kreativně a originálně připravit pokrm, který bude bohatý na bílkoviny. Zvolili jsme cizrnový dort s tofu krémem a ovocným smoothie. Pokrm a jeho přípravu jsme vyfotili, a protože nesměl chybět pořádný příběh, který se s receptem pojí, tak jsme udělali pro celou naší rodinou skupinu oslavu příchodu jara. V polovině května nám zavolala paní Bernatová (koordinátorka nadačního fondu), že jsme z 80 dětských zařízení byli vybráni mezi tři nejlepší, kteří postupují do velkého finále „Zdravé 5“.
Na velké finále jsme se vydali do Prahy do školy vaření Chefparade. Tady nás čekaly tři soutěžní disciplíny. První úkol byl připravit šest degustačních porcí sendviče pro porotu. Na přípravu včetně servírování jsme měli 30 minut. My jsme zvolili celozrnné croissanty plněné avokádovým guacamole z cottage a vařenými vejci. Pokrm jsme pojmenovali krabi na moři a každý z nich nesl jméno člena naší rodinné skupiny. Druhým úkolem byl soutěžní kvíz na základě znalostí zásad zdravé výživy. Na obě vylosované otázky jsme odpověděli zcela bez chyb. Třetím úkolem byla příprava jednoduchého receptu ze surovin, které nám připravili na místě. Celkový čas na vaření byl 25 minut. Surovinami se nesmělo plýtvat a využít vše s minimálním odpadem. V tomto úkole jsme zvolili zeleninový salát s opraženými oříšky na sójové omáčce, podávané s mozzarellou a čerstvou bazalkou.
Porotci z nás byli nadšení a domů jsme si přivezli krásné 2. místo s výhrou 6000 Kč na vybavení kuchyně, či námi zvolený zážitek.

Když s postupujícím jarem nebylo venku pořád pěkné počasí, vyrazili jsme za zábavou do bazénu ve Františkových Lázních a do aquaparku v Čestlicích. Při té příležitosti jsme samozřejmě také ve Františkových Lázních ochutnali místní léčivé prameny. Kromě toho jsme vyrazili také na výlet na hrad Krasíkov a hrad Gutštejn, které jsou nedaleko našeho domova. Také jsme již zjara grilovali na naší zahradě a oslavili jsme společně několikery narozeniny.

V dubnu jsme se zúčastnili místního tradičního pochodu „Plánská 50“, který jsme si pěkně užili, a přestože jsme zvolili nejkratší trasu 8 km, nohy nás po návratu pěkně bolely. Naštěstí jsme všichni zvládli dojít až do cíle.

Koncem května jsme uspořádali v Plané sportovní hry pro děti z dětských domovů Plzeňského a Karlovarského kraje. Na místní hřiště se sjelo asi osm desítek závodníků, kteří se utkali v různých lehkoatletických disciplínách. Počasí se parádně vydařilo a všichni jsme si sportovní den užili. Navíc někteří z nás obsadili přední místa a získali medaile.

Fotky ze všech výše zmíněných aktivit můžete shlédnout ve fotogalerii.


I tento rok se náš dětský domov Čtyřlístek účastní akce „Vyčisti les“ (stránka soutěže: vycistiles.cz)

Proč a jak jsme se zapojili?
Do akce „Vyčisti les“ jsme se zapojili především z toho důvodu, že si rádi hrajeme venku. Naše dětská zvídavost všechno pochopit a poznat, nás vede k obdivování zázraků přírody, jež nám dodávají energii na celý den. Příroda skrývá celou řadu tajemství a neuvěřitelných věcí. A my nesmíme zapomínat, že to, co stvořilo tak nádherné věci, jako jsou zvířátka, rostliny, vůně květů, šumění větru v korunách stromů, cvrlikání ptáčků, plující mráčky, východy a západy slunce, hory, divoké řeky, padající listy, kaštánky, duhy a nebe plné hvězd, stvořilo i nás. Chceme, aby naše příroda byla co nejvíc čistá a bezpečná (nejen pro nás, ale i pro ostatní lidi i zvířátka). Z tohoto důvodu jsme se rozhodli přiložit ruku k dílu a okolní přírodu trochu vyčistit a dovolit jí o trochu volněji dýchat. Nejbližším místem pro tuto akci nám byl zámecký park v těsné blízkosti našeho domova. Vzali jsme velké pytle, rukavice a sedm statečných z našeho domova vyběhlo na lov odpadu. Během chvíle jsme nasbírali pět velkých pytlů a užili si při tom spoustu zábavy. Poznávali jsme houby, broučky, sbírali žaludy, balancovali na kládách, hledali významy v mracích a divočili v listí. Ze sběru jsme natočili krátké video ZDE a budeme moc rádi, když Vás ostatní trochu inspirujeme k tomu, abyste naše kroky následovali. Popřípadě si aspoň dávali pozor, co Vám kde z ruky upadne a vždy vyhledávali odpadkové koše.

Co můžeme vyhrát?
Především dobrý pocit ze sebe i z naší činnosti, která dává smysl. Ale díky agentuře GetFound.cz, která soutěž pořádá, můžeme získat i peníze od partnerů soutěže. Třeba na vybavení našeho domova či oblečení na naše řádění a poznávaní světa tam venku. Máme možnost vyhrát až 8 tisíc. Tak nám držte palce.

Partnery soutěže jsou:
Astratex.cz – spodní prádlo a plavky pro děti, ženy a muže – 5000 Kč
Bezvaplenky.cz – plenky, hračky a potřeby pro maminky – 5000 Kč
Cashbot.cz – peníze pro podnikatele – 5000 Kč
Frutiko.cz – dárky z ovoce a čokolády, kytice a dorty – 5000 Kč
Invia.cz – zájezdy a dovolené po ČR a za hranice – 5000 Kč
MKLůžkoviny.cz – povlečení, prostěradla a vše do bytu – 5000 Kč
Pravebio.cz – bio a šetrné produkty pro celou rodinu – 5000 Kč
Rigalli.cz – čokolády, cukrovinky a slané lahůdky – 5000 Kč